Czy podwójny podbródek to objaw niedoczynności tarczycy?

Podwójny podbródek nie musi być oznaką niedoczynności tarczycy. Może być jednak objawem braku równowagi tarczycy. Jeśli Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, może to spowodować spowolnienie metabolizmu. Jeśli podejrzewasz, że masz zaburzenia równowagi tarczycy, pierwszą linią obrony jest stosowanie diety o wysokiej zawartości chudego białka, zdrowych tłuszczów i niskotłuszczowych produktów mlecznych.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z edbeauty.pl

Pozbycie się podwójnego podbródka

U niektórych osób podwójny podbródek jest oznaką, że mają nieaktywną tarczycę. Ale faktem jest, że istnieją inne przyczyny tego spuchniętego obszaru – informacja ta pochodzi bezpośrednio od autora portalu . W większości przypadków, dodatkowe kilogramy mogą powodować dodatkowy tłuszcz pod brodą. Jednak możliwe jest również, że u osób o normalnej wadze pojawia się dodatkowy podbródek. W związku z tym warto wiedzieć, co powoduje podwójny podbródek.

Choć podwójny podbródek może być cechą dziedziczną, istnieją sposoby, by go zmniejszyć i pozbyć się go na dobre. Aby go zminimalizować, powinieneś ograniczyć czas spędzany przy ekranie, robić częste przerwy i zwracać uwagę na swoją postawę. Wyprostowanie szyi i kręgosłupa pomoże zredukować podwójny podbródek. Jeśli mimo najlepszych starań nadal nie możesz pozbyć się podwójnego podbródka, powinieneś udać się do lekarza. Twój lekarz może wykluczyć problemy z tarczycą lub zapalenie ślinianek.

Inną opcją jest liposukcja. Jest to mało inwazyjna metoda redukcji tłuszczu. Zabieg ten polega na dostarczeniu małych dawek związku rozpuszczającego tłuszcz do znajdującej się pod nim skóry. Zabieg ten może wykonać lekarz z doświadczeniem w chirurgii plastycznej lub dermatologii.

Podwójny podbródek jest nieatrakcyjnym elementem twarzy. Ten fałd skórny jest spowodowany nagromadzeniem tłuszczu pod brodą, co powoduje zwiotczenie skóry. Może to mieć wpływ na Twoją samoocenę i pewność siebie. Chociaż jest to problem kosmetyczny, może być również oznaką choroby podstawowej. Zaburzenia tarczycy mogą powodować puchnięcie gruczołów chłonnych i szyi, co prowadzi do powstania podwójnego podbródka.

Innym częstym objawem niedoczynności tarczycy jest nagły przyrost wagi. Stan ten może również powodować zwiotczenie skóry i wypełnianie jej tłuszczem poniżej kości szczęki. Niedoczynna tarczyca może również powodować przerzedzenie brwi. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, czas odwiedzić lekarza w celu postawienia diagnozy.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy wpływa na hormon w tarczycy, który kontroluje wiele funkcji organizmu. Tarczyca produkuje zbyt dużo lub zbyt mało tego hormonu, co może powodować niepokój, zmęczenie, przyrost wagi i inne problemy. Zaburzenia tarczycy są bardziej powszechne u kobiet niż u mężczyzn, i są szczególnie powszechne po menopauzie i ciąży. Więcej informacji na temat tego zaburzenia można znaleźć w Biurze Zdrowia Kobiet Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych USA.

Innym objawem niedoczynności tarczycy jest podwójny podbródek lub podgardle, czyli obwisła skóra poniżej kości szczęki. Podwójny podbródek pojawia się, ponieważ układ limfatyczny jest zablokowany. Układ limfatyczny jest zwykle odpowiedzialny za przetwarzanie odpadów w organizmie, ale kiedy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, gruczoły limfatyczne puchną.

Lekarz powinien zbadać Twoją tarczycę, aby upewnić się, że funkcjonuje ona prawidłowo. Niedoczynna tarczyca może powodować, że skóra pod kością szczękową obwisa i wypełnia się nadmiarem tłuszczu. Niedoczynna tarczyca może również powodować obrzęk szyi. Może być trudno stwierdzić, co jest przyczyną podwójnego podbródka, ale badanie ujawni, czy cierpisz na tę przypadłość.

Lekarz może zdiagnozować niedoczynność tarczycy poprzez badanie krwi. Jeśli poziom TSH jest podwyższony, drugi test na poziom hormonów tarczycy może określić, czy masz niedoczynną tarczycę. Niski poziom T4 wskazywałby na niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy często wpływa na wagę, a wynikający z niej przyrost masy ciała jest często zaskakujący. Objawy niedoczynności tarczycy mogą obejmować zmęczenie, zaparcia i skurcze mięśni. Inne dolegliwości związane z niedoczynnością tarczycy to nieregularny cykl miesiączkowy, dezorientacja i utrata pamięci.

Jeśli lekarz wykryje niedoczynność tarczycy przy tym schorzeniu, może przepisać leki, które pomogą w regulacji hormonów tarczycy. Guzki tarczycy są spowodowane nagromadzeniem komórek tarczycy i mogą prowadzić do objawów niedoczynności tarczycy. Mogą one również powodować ból w szczęce i uchu.

Objawy wola

Wole to obrzęk tarczycy, która znajduje się u podstawy szyi. Wydziela on hormony tarczycy, które są niezbędne do wzrostu i rozwoju mózgu u dzieci oraz do kontroli metabolizmu u dorosłych. Większość wola jest bezbolesna, ale w rzadkich przypadkach obrzęk może powodować problemy. Jeśli wole jest na tyle duże, że blokuje drogi oddechowe, może wymagać operacji.

Wole może być sporadyczne, występując tylko u jednej osoby. Istnieje kilka czynników ryzyka wystąpienia wola sporadycznego, w tym wiek, płeć i wywiad rodzinny. Duże spożycie niektórych pokarmów neutralizujących jod może również wywołać wole, podobnie jak niektóre leki. Wole może powstać w wyniku wzrostu guzków na tarczycy.

Niedoczynność tarczycy, czyli nadczynność tarczycy, występuje wtedy, gdy tarczyca produkuje zbyt wiele hormonów. U osób z chorobą Gravesa-Basedowa istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia. Choroba ta powoduje wytwarzanie przeciwciał zwanych TSH (thyroid-stimulating hormone), które w niekontrolowany sposób stymulują tarczycę, powodując nadprodukcję hormonów tarczycy. Jeśli tarczyca jest nadaktywna, może to spowodować wole, czyli obrzęk szyi.

Wole samo w sobie nie jest niebezpieczne, ale może być bardzo niewygodne i widoczne. Często są objawem innego zaburzenia tarczycy, dlatego ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz obrzęk na szyi. Jeśli masz wole, możesz mieć również niedoczynność tarczycy.

Obrzęk na tarczycy jest spowodowany różnymi schorzeniami, takimi jak zapalenie tarczycy, wirusowe zapalenie tarczycy lub niedobór jodu. Czasami obrzęk może być oznaką raka tarczycy. Objawy wola mogą być również spowodowane przez ciążę lub jeśli masz chorobę autoimmunologiczną.

Leczenie wola i niedoczynności tarczycy jest zindywidualizowane. W zależności od przyczyny, opcje leczenia obejmują leki, promieniowanie i operację. Celem jest zmniejszenie rozmiaru wola i ograniczenie stanu zapalnego. W niektórych przypadkach usunięcie chirurgiczne jest jedyną opcją.

Badanie USG tarczycy jest niezbędnym elementem oceny osób, u których występują objawy wola. Pomaga ono lekarzowi określić, czy guzek jest torbielą czy litym guzkiem. USG może również pokazać wielkość guzka. Wyniki tego badania mogą powiedzieć lekarzowi, jakie leczenie jest potrzebne, a także czy guzek jest nowotworowy.

Leczenie wola może obejmować operację lub terapię jodem radioaktywnym. Jod radioaktywny jest stosowany w przypadku wola, ponieważ zabija komórki wewnątrz tarczycy. Po leczeniu, pacjentom zazwyczaj przepisuje się leki hormonalne, aby kontrolować ich stan.

Niedoczynność tarczycy to stan chorobowy, który powoduje nadczynność tarczycy. Produkuje ona zbyt dużo hormonu tarczycy i może uciskać na otaczające struktury w szyi. Zdecydowana większość wola jest łagodna. Jednak jeśli wole jest bardzo duże, może zawierać guzek nowotworowy, który może powodować objawy.

Podobne tematy